środa, 12 listopada 2014

Rodzaje oliwy z oliwek



Wiele ludzi mówi o zaletach oliwy z oliwek i  z pewnością nie dzieje się tak bez powodu. Warto jednak pamiętać, że wyróżniamy różne rodzaje oliwy. O jej wysokiej jakości decyduje nie tylko klasyfikacja, ale również to jakie certyfikaty posiada jej producent. Certyfikaty potwierdzają na przykład jej pochodzenie.

Rodzaj i jakość oliwy zależy od wielu, złożonych czynników, które obejmują długi okres czasu jej wytwarzania. Nawet sposób uprawy drzew oliwnych ma znaczenie, dojrzałość ich owoców oraz technika zbiorów. Bardzo istotny jest również transport oliwek do tłoczni, oraz oczywiście proces jej uzyskiwania. Poniżej umieszczam krótkie opisy rodzajów oliwy, abyście byli świadomi jaki produkt kupujecie i jakie są jego właściwości.

Oliwa extra virgin – to naturalny sok z oliwek, nie zawiera on w swoim składzie żadnych domieszek, a otrzymany został w wyniku mechanicznego procesu tłoczenia. Oliwa tego typu nie jest poddawana procesom chemicznym, a jej kwasowość nie jest większa niż 0,8%. Do wytwarzania oliwy extra virgin używane są oliwki najwyższej jakości, które nie mogą być uszkodzone. Niezwykle istotną rolę odgrywają tu zbiory oliwek oraz sposób ich transportowania.

Oliwa virgin (bez słowa „extra”) – to nadal sok z oliwek, bez dodatku konserwantów, jednak jego kwasowość jest wyższa niż w przypadku oliwy extra virgin. Nie mniej jednak jej poziom nie przekracza 2%.

Oliwa z oliwek – nie zawiera już z swojej nazwie słowa “virgin”, a to ze względu na niższą jakość, która jest uwarunkowana faktem, że z reguły jest to mieszanka oliwy rafinowanej oraz oliwy virgin. Otrzymywana jest w wyniku procesu chemicznego, gdyż część tej oliwy pochodzi z rafinacji oliwy z oliwek virgin, która cechuje się wyższą kwasowością niż 2%. W związku z tym oliwa z oliwek nie jest już sokiem z oliwek. Pomimo to, nadaje się do spożywania i musi mieć niższy niż 1% poziom kwasowości.

Sansa (tzw. aceite de orujo, czy pomace oil) – jest to oliwa najgorszej kategorii, otrzymywana jest, przy użyciu rozpuszczalnika z masy pozostałej z oliwek po tłoczeniu, dlatego zwana jest też oliwą z wytłoków oliwnych. Nadaje się do smażenia, jednak nie posiada żadnych cech, które pozytywnie mogłoby wpłynąć na nasze zdrowie. Nie wykazuje również żadnych walorów smakowych.

Polecam zakup oliwy na stronie sklepu Przystanek zdrowia i urody:
http://www.przystanekzdrowia.com.pl/przystanek-sklep/search.html?keyword=oliwa&limitstart=0&option=com_virtuemart&view=category

poniedziałek, 3 listopada 2014

Zdrowa żurawina

Pełna szklanka soczystych jagód żurawiny dostarcza 3,2 g błonnika, ma nawet 30 mg witaminy C, witaminę B1 i B2, sole mineralne: wapń, fosfor, miedź i jod, garbniki, taniny oraz kwas cytrynowy i jabłkowy.

 

To one nadają owocom charakterystyczny cierpko-słodki smak. Żurawina zawiera też sporo kwasu benzoesowego – naturalnego konserwantu. Dzięki niemu zachowuje świeżość na długo po zerwaniu owoców. W lodówce przechowasz ją sześć tygodni, a w zamrażalniku nawet rok. Naukowcy potwierdzają, że żurawina należy do czołówki roślin o właściwościach prozdrowotnych. Od dawna stosowano ją w medycynie naturalnej do leczenia chorób nerek i pęcherza moczowego.

Cierpkie jagody żurawiny zawierają sporo cytrynianów, które mogą ograniczać powstawanie złogów szczawianowo-wapniowych. Dlatego regularne picie dużej ilości soku żurawinowego pozwala zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych, ale także je rozpuszczać.

Co więcej, żurawina ma działanie antybakteryjne i może zwalczać infekcje dróg moczowych. Żurawina hamuje przyleganie bakterii E.coli do ścian komórkowych dróg moczowych, ogranicza ich namnażanie i ułatwia wydalanie.

Podobnie działa na bakterie Helicobacter pylori odpowiadające za powstawanie wrzodów oraz na drobnoustroje wywołujące próchnicę, choroby dziąseł i przyzębia. Substancje zawarte w cierpkiej żurawinie działają na zęby jak teflon. Tworzą one powłokę utrudniającą przyleganie bakterii do szkliwa i infekowanie dziąseł. Ale to nie wszystko. Żurawina przyniesie ulgę także kobietom w okresie menopauzy.

Mają pozytywny wpływ na poziom dobrego cholesterolu HDL, co obniża ryzyko zawałów serca. Przeciwutleniacze zawarte w żurawinie chronią też organizm przed uszkodzeniami wywołanymi działaniem wolnych rodników, zapobiegając niektórym nowotworom, np. okrężnicy lub płuc.


Owoce tego niepozornego krzewu są przyrządzane w różnej formie, np. jako wyciąg z żurawiny, suszona żurawina, sos do polania mięsa, syrop żurawinowy czy herbatka z żurawiny. Trzeba pamiętać, że aby żurawina zachowała swoje zdrowotne właściwości, musi być rzeczywiście zawarta w powyższych produktach. Aromat żurawinowy, choćby i identyczny z naturalnym, nie ma żadnych prozdrowotnych właściwości.

Istnieje cała lista zaburzeń i chorób, na które lekarstwem może być żurawina.
  • Infekcje dróg moczowych. Żurawina zmniejsza ilość bakterii E. coli, która wywołuje stany zapalne tych miejsc, a przy tym osłania drogi moczowe, by E. cola nie osadzała się na nich. Owoc pomaga także osobom, które mają problemy ze zbyt częstym oddawaniem moczu i niewypróżnianiem pęcherza do końca. Żurawina jest zalecana osobom szczególnie narażonym na infekcje dróg moczowych, np. po udarze lub cierpiącym na zaburzenia neurologiczne.
  • Choroby dziąseł. Owoce żurawiny w znaczącym stopniu przeciwdziałają rozwojowi bakterii często występujących w jamie ustnej. Dzięki temu rzadziej występują choroby dziąseł, przyzębia i śluzówki.
  • Wrzody żołądka. Podobnie jak w przypadku dróg moczowych, substancje zawarte w żurawinie stanowią barierę przed osiadaniem na ścianach narządów wewnętrznych bakterii.
  • Choroby serca. Żurawina nie tylko zmniejsza ryzyko chorób serca, ale także dzięki blokowaniu utleniania się cholesterolu, nie pozwala na zatykanie się naczyń krwionośnych oraz powstanie zakrzepów. Działanie żurawiny rozszerza także naczynia krwionośne, co sprawia, że zdrowa dieta dla osób zagrożonych ryzykiem miażdżycy i zakrzepów powinna zawierać ich jak najwięcej.
Podobne właściwości mają także inne owoce zawierające poliantocyjanidy, takie jak dzikie czarne jagody, śliwki, truskawki, czerwone jabłka, jeżyny, maliny i zielone winogrona. Żurawiny jednak zawierają najwięcej tych silnych przeciwutleniaczy. Żurawina jest owocem, który pełni kluczową rolę w zdrowej diecie. Powinna w różnej formie na stałe zagościć w jadłospisie, byśmy mogli czerpać korzyści z cennych właściwości leczniczych żurawiny.

Sklep, w którym można kupić między innymi soki z żurawiny:
http://www.przystanekzdrowia.com.pl/przystanek-sklep/search.html?keyword=sok+z+zurawiny&limitstart=0&option=com_virtuemart&view=category

źródło: http://polki.pl/dieta_dietyzdrowotne_artykul,10008186.html