środa, 12 listopada 2014

Rodzaje oliwy z oliwekWiele ludzi mówi o zaletach oliwy z oliwek i  z pewnością nie dzieje się tak bez powodu. Warto jednak pamiętać, że wyróżniamy różne rodzaje oliwy. O jej wysokiej jakości decyduje nie tylko klasyfikacja, ale również to jakie certyfikaty posiada jej producent. Certyfikaty potwierdzają na przykład jej pochodzenie.

Rodzaj i jakość oliwy zależy od wielu, złożonych czynników, które obejmują długi okres czasu jej wytwarzania. Nawet sposób uprawy drzew oliwnych ma znaczenie, dojrzałość ich owoców oraz technika zbiorów. Bardzo istotny jest również transport oliwek do tłoczni, oraz oczywiście proces jej uzyskiwania. Poniżej umieszczam krótkie opisy rodzajów oliwy, abyście byli świadomi jaki produkt kupujecie i jakie są jego właściwości.

Oliwa extra virgin – to naturalny sok z oliwek, nie zawiera on w swoim składzie żadnych domieszek, a otrzymany został w wyniku mechanicznego procesu tłoczenia. Oliwa tego typu nie jest poddawana procesom chemicznym, a jej kwasowość nie jest większa niż 0,8%. Do wytwarzania oliwy extra virgin używane są oliwki najwyższej jakości, które nie mogą być uszkodzone. Niezwykle istotną rolę odgrywają tu zbiory oliwek oraz sposób ich transportowania.

Oliwa virgin (bez słowa „extra”) – to nadal sok z oliwek, bez dodatku konserwantów, jednak jego kwasowość jest wyższa niż w przypadku oliwy extra virgin. Nie mniej jednak jej poziom nie przekracza 2%.

Oliwa z oliwek – nie zawiera już z swojej nazwie słowa “virgin”, a to ze względu na niższą jakość, która jest uwarunkowana faktem, że z reguły jest to mieszanka oliwy rafinowanej oraz oliwy virgin. Otrzymywana jest w wyniku procesu chemicznego, gdyż część tej oliwy pochodzi z rafinacji oliwy z oliwek virgin, która cechuje się wyższą kwasowością niż 2%. W związku z tym oliwa z oliwek nie jest już sokiem z oliwek. Pomimo to, nadaje się do spożywania i musi mieć niższy niż 1% poziom kwasowości.

Sansa (tzw. aceite de orujo, czy pomace oil) – jest to oliwa najgorszej kategorii, otrzymywana jest, przy użyciu rozpuszczalnika z masy pozostałej z oliwek po tłoczeniu, dlatego zwana jest też oliwą z wytłoków oliwnych. Nadaje się do smażenia, jednak nie posiada żadnych cech, które pozytywnie mogłoby wpłynąć na nasze zdrowie. Nie wykazuje również żadnych walorów smakowych.

Polecam zakup oliwy na stronie sklepu Przystanek zdrowia i urody:
http://www.przystanekzdrowia.com.pl/przystanek-sklep/search.html?keyword=oliwa&limitstart=0&option=com_virtuemart&view=category

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz